Jahody

Právě se nacházíme na pozdním vrcholu jahodové sezóny, mnohými z nás dokonce toužebně očekávané. Jahody u nás patří k nejoblíbenějšímu ovoci vůbec; jejich aroma je podmanivé, chuť osvěžující a způsobů jejich úpravy pro konzumaci je nespočet. Asi není třeba zdůrazňovat, že nejlepší jsou čerstvé..


Jahody nám dodávají důležité vitaminy a minerály
Jahody jsou zdrojem řady důležitých vitaminů. V největší koncentraci v nich nalezneme vitamin C, mocný antioxidant a stimulant naší imunity. Obsah vitaminu C je v jahodách srovnatelný s citrusovými plody. Dále obsahují kyselinu listovou a beta-karoten, základní kámen pro syntézu vitaminu A, dalšího antioxidantu, jež chrání náš zrak, dodává zdravé zbarvení naší pleti a podporuje regeneraci sliznic. V menší míře se v jahodách nacházejí i např. některé vitaminy skupiny B a vitamin E.
Ze stopových prvků jistě stojí za zmínku mangan, prvek, jež je potřebný pro krvetvorbu,zdravé tkáněvýživu mozku a nervů, ale také pro krásu a zdraví naší kůže a vlasů, a stimulaci a udržení sexuálního apetitu. Jahody také obsahují např. fluorfosfor avápník. Dalším prospěšným minerálem v tomto ovoci je draslík. Tento prvek podporujeodvodňování těla, působí tak proti nadměrnému zadržování tekutin v těle (otoky) a stimuluje detoxikaci organismu. Draslík také upravuje krevní tlak, jeho zvýšený příjem se doporučuje na snížení krevního tlaku.

Jahody pro detoxikaci organismu
Výše jsme se již zmínili, že jahody obsahují draslík, který nám pomáhá s odplavováním usazených toxinů z těla. Dalším pomocníkem s vnitřní očistou jsou v jahodách obsaženétřísloviny, které na sebe při průchodu naším trávicím traktem váží toxické látky, zejména těžké kovy, a odvádějí je ven. Tyto třísloviny zároveň podporuji eliminaci infekcí, působí zároveň i proti některým virům a bakteriím.
Jahodám se připisuje blahodárný účinek i např. při léčbě dnymočových a ledvinových kaménků.

Jahody jako posilující potravina v čase nemoci
Jahody jsou vhodnou potravinou i v případě nachlazení respiračních onemocnění: doplňují potřebné tekutiny (obsahují až 90% vody), dodávají nám vitaminy a minerály pro zvýšení imunity, pomáhají nám v boji s původcem infekce, popř. se zánětem (dutin, průdušek apod.) a celkovou detoxikací ulehčují našemu tělu boj s nemocí.
V některých případech nám jahody mohou pomoci i s průjmem a plynatostí, protože potlačují některé obtížné bakterie ve střevech.

V obsahu prospěšných látek by všeobecně vyhrály jahody divoce rostoucí, také zvané lesní jahody – plody jahodníku obecného. Ty však v našich obchodech jen tak nekoupíme, pouze ti šťastlivci, co si je pěstují, anebo vědí o místě, kde rostou ve volné přírodě, mohou těžit z jejich zdravotní prospěšnosti. I jejich aroma je o poznání výraznější, především pokud rostou na prosluněném místě.

Kdy se konzumaci jahod raději vyhneme?
Bohužel jsou mezi námi i tací, co si na jahodách nepochutnají kvůli nepříjemné alergické reakci – někomu může konzumace jahod způsobovat drobné puchýřky na jazyku a sliznici ústní dutiny.
Jahody se také nedoporučují kojícím maminkám, obsahují totiž potenciální alergeny, které by mohly přejít do mateřského mléka. U malých dětí je potřeba hned při prvním podání jahod pečlivě zkontrolovat, jestli se neobjevila ona alergická reakce; pro začátek dětem na zkoušku podáme raději jen několik málo jahod a sledujeme, jak na ně reagují.

1000 a jedna jahodová laskomina

Všichni milovníci jahod jistě znají celou dlouhou řadu receptů, jak toto výtečně ovoce zpracovat do sladkých a občerstvujících pochoutek. Recepty na úpravu jahod jsou většinou velmi jednoduché.. však při jejich už tak lahodné chutí není třeba přílišných „alotrií“..
Chutnají skvělé se smetanoujogurtemtvarohemšlehačkou a nebo zmrzlinou.. napalačinkách a lívancích, v ovocných salátech a pohárech, v koktejlech či v ovocné dřeni. Velkou oblibu mají u nás i jahodové knedlíky a koláče a zákusky všeho druhu, osobně jsem velkým fandou jednoduchého jahodového dortu z piškotů a kysané smetany. Z jahod se samozřejmě dají připravovat kompoty a výborné zavařeniny a džemy. Zapomenout bychom neměli ani na afrodiziakální kombinaci čerstvých jahod s dobře vychlazeným šampaňským..

 

Whether you need a Halloween costume or are dressing for
christina aguilera weight lossHow to tie a scarf and ways to wear with ease