Myslivecká kuchařka 04

polevkaZvěřinový vývar se šafránovým svítkem. Ingredience: zvěřinové kosti, polévková zelenina (celer, mrkev, petržel, cibule), bobkový list, pepř, sůl, jalovec, nové koření, libeček, šafrán, dvě vajíčka, polohrubá mouka, olej, máslo, čerstvá nebo zamražená pažitka, bazalka či petrželka.

Příprava:
Kosti dobře opereme, dáme do hrnce s čistou vodou a solí a přivedeme k varu. Po asi patnácti minutách, kdy se na vývaru tvoří pěna a sráží se vyluhující barva (nejlépe je pěnu sbírat, jinak se srazí a klesá do vývaru), vodu vylijeme a kosti dobře opereme. Vložíme je zpět do umytého hrnce, přidáme čistou vodu, sůl, nové koření, celý pepř, pár kuliček jalovce a kousek libečku. Přivedeme k varu a vaříme asi dvě hodiny. Na poslední půlhodinu varu přidáme polévkovou zeleninu a bobkový list.

Hotový vývar slijeme přes cedník a dle potřeby dochutíme polévkovým kořením, solí a mletým pepřem. Příprava svítku: k přípravě svítku použijeme dvě vejce, u kterých nejdříve oddělíme žloutek od bílku. Svítek připravíme jako polotuhé těsto ze žloutků, pěti polévkových lžic hrubé mouky, špetky mletého šafránu, soli, lžíce nasekané pažitky a sněhu našlehaného z bílků. Svítek připravujeme na oleji ve kterém necháme těsně před položením těsta rozpustit lžíci másla. Těsto smažíme ve vrstvě asi půl centimetru vysoké a po vychladnutí ho krájíme na tenké nudličky. Do vývaru můžeme na talíř přidat nadrobno nasekanou pažitku, bazalku nebo petrželku.

www.myslivost.cz